صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
صفحات اختصاصی
گروه های خبری
شعر و ادب
بین الملل
تلنگر / وبلاگ رسمی دکتر سوسن صفاوردی
محله خبر
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

خرید هواپیمای کوتاه برد از آ ت ار

ایران روز چهارشنبه قرارداد خرید بیست هواپیمای کوتاه برد را با شرکت اروپایی «هواپیماهای ترابری منطقه‌ای» (ATR) امضا می‌کند.

روزنامه لاتریبون نوشت قرار است ایران قرارداد خرید 20 هواپیمای کوتاه‌برد را با شرکت فرانسوی-ایتالیایی «هواپیماهای ترابری منطقه‌ای» امضا کند.

این قرارداد، که این روزنامه با عنوان «آ ت ار نیز قرارداد شیرینی با ایران امضا می‌کند» به استقبال آن رفته است، بین تهران و این شرکت هواپیما‌سازی فرانسوی-ایتالیایی منعقد می‌شود. 

 

میشل کابرون، سردبیر صنعت و خدمات روزنامه اقتصادی فرانسوی لاتریبون، در این مقاله نوشته است: ارزش این قرارداد برای درج در ترازنامه مالی سال 2016 شرکت اروپایی خیلی دیر است، اما دیر یافتن این قرارداد بهتر از هرگز نیافتن آن است... شنبه یک مقام عالی رتبه ایرانی اعلام کرد ایران و این سازنده در طول هفته جاری قرارداد نهایی برای خرید بیست فروند هواپیمای کوتاه برد را امضا می‌کنند. اصغر فخریه کاشان، معاون وزیر راه و ترابری ایران، توضیح داده است که قرارداد خرید بیست هواپیما ارزشی بالغ بر چهارصد میلیون دلار (سیصد و هشتاد میلیون یورو) دارد. 

 

 آ ت ار، که سهامداران آن به طور مساوی شرکت ایرباس و شرکت ایتالیایی لئوناردو هستند، در فوریه گذشته از توافق موقتی برای فروش بیست فروند آت ار 600-76 به ایران با اختیار معامله بیست هواپیمای دیگر به ارزش یک میلیارد یورو خبر داده بود. 

 

 به نوشته لاتریبون، معاون وزیر راه ایران به خبرگزاری‌های داخلی گفته است که روز چهارشنبه مقامات شرکت اروپایی به تهران می‌آیند و اگر مشکلی نباشد قرارداد نهایی بین دو طرف امضا خواهد شد. تهران ماه گذشته با شرکت ایرباس اروپا و بوئینگ آمریکا قراردادهایی برای خرید مجموعا صد و هشتاد هواپیمای مسافربری را امضا کرده بود. این قرارداد‌ها بزرگ‌ترین قراردادهای امضا شده میان ایران و شرکت‌های غربی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 محسوب می‌شود. 

 

لاتریبون در ادامه نوشت: در سال 2016، شرکت آ ت ار، که شماره یک جهانی در هوانوردی منطقه‌ای است، در مجموع تنها سی و شش سفارش خرید قطعی دریافت کرده است که با هدف‌گذاری اولیه این شرکت یعنی فروش 90 فروند هواپیما فاصله زیادی دارد. مگر اینکه این شرکت قراردادهایی زیر سر داشته باشد که به ناگهان با اعلام آن‌ها همه را غافلگیر کند. 

 

 «پاتریک دو کاستل بایاک»، مدیر شرکت آ ت ار، در ژوئیه 2016 در مصاحبه با لاتریبون گفته بود: «دلار قوی ما را فلج می‌کند زیرا مشتریان ما بیشتر خارج از حوزه دلار هستند و افت نرخ برابری ارزهای ملیشان در برابر دلار قدرت خرید آن‌ها را تضعیف می‌کند. برزیل که با داشتن هشتاد و دو فروند هواپیمای آ ت ار، دومین مشتری ما از نظر تعداد در جهان است چنین وضعی دارد. با این اوصاف بهای هواپیما‌ها برای خریداران بالقوه گران‌تر شده است. از سوی دیگر، قیمت ناپایدار سوخت هواپیما یعنی نفت سفید، که یک مولفه اصلی در هزینه عملیات پروازی هواپیما‌ها است، تصمیم گیری مشتریان بالقوه را برای خرید با کندی و تردید مواجه ساخته است». 

 

لاتریبون نتیجه گیری کرد: با همه این احوال این شرکت اروپایی در شش سال گذشته پر فروش‌ترین سازنده هواپیماهای کوتاه برد منطقه‌ای بوده و بالاخص مدل هواپیمای آت ار 600 با استقبال زیادی در جهان در سال‌های اخیر روبرو شده است. این مهم بالاخص در منطقه آسیا-اقیانوسیه مشاهده می‌شود که در آنجا 370 فروند هواپیما از این دست فعالند. این تعداد سه برابر نسبت به ده سال قبل بیشتر است و شصت شرکت هواپیمایی آن‌ها را مورد بهره برداری قرار می‌دهند.

 

 افکارنیوز/باشگاه خبرنگاران

شناسنامه


کدخبر: ۱۳۱۱۵۵
تاریخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۴     ساعت: ۹ : ۳۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سایر حوزه ها       زیرسرویس: سیاسی/اقتصادی/اجتماعی/سلامت/فناوری/حوادث
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير
  • ٩ ذو القعده ١٤٣٩
  • Jul 22 2018