صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
صفحات اختصاصی
گروه های خبری
شعر و ادب
بین الملل
تلنگر / وبلاگ رسمی دکتر سوسن صفاوردی
محله خبر
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
اختصاصی نیوز دی /مترجم سیامک هنرجویی

پژوهشی در مورد ناآرامی های سیاسی پاکستان از سال ۲۰۱۴ (بخش اول)

 

کاری از:ک. آلن کرونس تادت( کارشناس مسائل جنوب آسیا) و دستیار تحقیقات سمیر کومار
خلاصه: در پانزدهم آگوست 2014 ، پاکستان تلاش کردجهت استقرار یک سیستم دمکراتیکبا رئیس جنبش اعترضات خیابانی ضد حکومتی در پایتخت دیدار کند. مردم توسط اشخاص مخالفی که خواستار استعفای نخست وزیر، نوازشریف بودند رهبری می شدند. نخست وزیربه جهت انجام اعمالی که با قانون اساسی پاکستان ناهماهنگ بود ،و با اتفاق نظر نمایندگان جهت ادای توضیحاتدر مجلس اسلام آباد حاضر شد. معترضین خواستاراعمال مقرارت سخت گیرانه در مورد وی شدند، و با تحصن در اطراف ساختمانهای کلیدی دولتی میل به ترک آن مناطق نداشتند، به این شکل بن بست درسیاست داخلی ایجاد شد. بعد از دو هفته، ارتش قدرتمند پاکستان اعلام کرد که آن¬ها با به کارگیری امکانات خود در جهت رفع این مشکل اقدام خواهند کرد. خیلی از تحلیل¬گران دور جدیدی از مداخله ارتش در نظام حکومتی پاکستان را پیش بینی کردند. در زمانی کمی برآورد شد که حکومت نوازشریف با تهدید قریب الوقوع در مورد خلع ید از نخست وزیری روبرو خواهد شد، خیلی از ناظران دیدند که اکنون ناتوانی نوازشریف در کنترل اغتشاش و شکست و عدم دمکراسی در کشور موجب انجام سه کودتای سریع در تاریخ استقلال شصت و هفت ساله پاکستان شد. به نظرخیلی از تحلیل گران، بعید است که گرایش سیاست خارجی و یا سیاست امنیتی پاکستان به سمت آمریکا به این زودی ها تغییر کند. به هرشکل، آمریکا در پی کمک به ترویج نظام دمکراسی در پاکستان، و جلوگیری از تجزیه به وسیله اغتشاش جاری است.ارتش پاکستان به وضوح، مستقیما بر سیاست خارجی وسیاست امنیتی نظارت می کند، هر زمانی که سیاست پاکستانی ها بیشتر به سوی افغانستان گرایش پیدا میکندروابط هندوستانو پاکستان کم رنگ تر می شود. این مساله می تواند یک چالش جدید جهت بهبود روابط پاکستان و هندوستان باشد، و امید به تاثیر شراکت و تجارت منطقه ای در جنوب آسیا را کاهش دهد.


نظری اجمالی( دید کلی)
پاکستان چندین دهه برای برقراری یک سیستم دمکراتیک کشمکش داشته،  سیستمی که رهبران منتخب آن  به وضوح بر نظامیان برتری دارند.در ماه آگوست 2014 این تلاش با ملاقات با دیگرعناصر مهم موافق دگرگونی پدیدار شد و همچنین سیاست اعتراض مداوم در پایتخت سبب دخالت  نظامیان در سیستم حکومتی کشور گردیدکه نتیجه آن می تواند موجب به خطر افتادن یکی از مناطق مورد علاقه آمریکا شود.
در ماه می 2013انتخابات حکومتی بر پایه دمکراسی که منجر به نخست وزیری نواز شریف شد به شدت مورد انتقاد دو جناح مخالف وپیروان آنها قرار گرفت:
PakistanTehreek-e-Insaf(PTI) عمران خان رهبر حزب تحرک انصاف
دومین و بزرگترین رهبر حزب مخالف طاهر القدری وحزبش تحرک عوامی پاکستان
Pakistan AwamiTehreek(PAT)
در پانزدهم آگوست هر کدام از  این دو رهبر به طور جداگانه عمل کردند، اما، بعضی ها پیش بینی می کردند که آنهابا پشتیبانی ضمنی و همدستی نظامیان در قلب اسلام آباد– توان جمع آوری حدود سی هزار معترض ضد حکومتی، و هزاران نفر متحصن در اوایل سپتامبر را دارند. هردو آنها خواستار  استعفای سریع نواز شریف از پست نخست وزیری شدند: عمران خان حزب مربوط به نخست وزیر را به تقلب در انتخابات متهم، و طاهر القدری در همان زمان از وقاحت نظام اطلاعاتی و فساد در سیستم اداری شکایت قانونی کرد. بعد از گذشت دو هفته از اعتراضات صلح آمیز در روزهای آخر ماه آگوست، در اثر بروزخشونت سه نفر کشته و صدها نفر مجروح شدند.
نخست وزیر نوازشریف توجهات را به مخالفت خواسته های معترضین با قانون اساسی جلب کرد،اجماع سیاسی در اسلام آباد با این موضوع موافق بود،در یک نظرکلی سرکوب نیروها و جلوگیری از انتخابات موجب آسیب جدی به پیشرفت دمکراسی در شش سال گذشته گردید. تمام احزاب سیاسی موافق اصلاح انتخابات و بازبینی هیات های انتخاباتی در پاکستان بودند.
در این زمان ارتش پاکستان توسط رئیس ستاد ارتش ژنرال راهل شریف که وابستگی به نخست وزیر نداشت،  رهبری می شد، او سه کودتا را در تاریخ شصت و هفت ساله پاکستان انجام داده بود، وحتی زمانی که به شکل مستقیم نقشی در حکومت نداشت به کشورهای خارجی و پلیس امنیت داخلی تحکم می کرد. در اواخر ماه آگوست ارتش اعلام کرد که با گره گشایی از قوانین، بن بست سیاسی مملکت را رفع می کند، در این مرحله خیلی از تحلیل گران فهمیدند آنچه پیام به آنها می گوید انجام یک کودتای نرم است که  ژنرال راهل شریف ممکن است در مراسم نخست وزیری آن را سامان دهد هر چند که او فاقد اختیارات رسمی بر کشور در مسائل حساس سیاسی است،بحران های بین المللی خطری تهدید آمیز برای دمکراسی شکننده کنونی پاکستان است و گذر از این دمکراسی شکننده با حمایت حکومت نظامیان امکان پذیر است.
دولت اوباما یک راه حل کلیدی اما ضعیف را درمقابل اغتشاشات پاکستان در پیش گرفته، اما این راه حل ضعیف برای پشتیبانی از استقرار دمکراسی و حکومت قانون اهمیت دارد.


 سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا  در تاریخ  بیستم  ماه آگوست صراحتا بیان کرد که:
" ما در پاکستان از قانون اساسی و روند انتخابات و آنچه که آقای نخست وزیر نواز شریف ارائه می دهد حمایت می کنیم؛ فرآیندی که دولت پاکستان در انتخابات دارد و ما متوجه مسائل پاکستان هستیم.  ما از تغییرات  قانون اساسی در آن سیستم دمکراتیک و یا تلاش برای تحمیل به مردم حمایت نمی کنیم."
در اظهار نظر بعدی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: دولت آمریکا رویدادهای  اسلام آباد را با دقت زیر نظر دارد، و خواستاراجتناب از خشونت در همه ابعاد مانند بازداشت کردن می باشد، و حاکمیت قانون را محترم می شمرد. مطمئنااعتراضات صلح آمیز و آزادیخواهانه حامل پیامی برای ماست که آن پیام بیانگر، پیشرفت مهمترین جنبه دمکراسی است. یک متخصص مسائل پاکستان در یک اظهار نظر مزاح آمیز اعلام داشته که:  علی رغم اینکه بعضی از اوقات به کارگیری بسیاری از سیاست ها برای آمریکا آزار دهنده است، از میان صداهایی که برای پشتیبانی از  دولت مردان کنونی به گوش می رسد واشنگتن می تواند نقش سودمند تری داشته باشد که در یک دوره طولانی حیاتی این مساله برای پاکستانی ها توان مجددی برای اصلاح سیستم  دمکراسی است.


علت افزایش نا آرامی های سیاسی این است که اعتراضاتی که اکنون انجام می گیرد در نهایت به شکل نامشخصی باقی می ماند. در اجلاس احزاب مخالف دولت، تمامی احزاب به غیر از حزب تحرک انصاف خواهان رعایت قانون اساسی و انجام روند قانونی در کارها هستند، ائتلاف دولت با نیروهای نظامی به گونه ای که موجب دخالت مستقیم آنها گردد حاکی از این است که نواز شریف در نظام حکومت باقی می ماند هرچند که دولت پاکستان بسیار ضعیف باشد.
نتیجه این مسائل برای آمریکا مبهم است، اما احتمالا این مسائل در جهت "استقرار دمکراسی در پاکستان، چالش هایی در مورد ثبات در افغانستان، آشتی مجدد هند و پاکستان، توسعه اقتصادی در آن کشور" دارای بار منفی باشد. علاوه بر این، اگر آشوب ادامه داشته باشد این آشوب جهت فلج کردن ساختار نظام سیاسی پاکستان موثر است، وگروه های تروریستی منطقه ای یک فرصت سوء استفاده برای استقرار و ثبات در منطقه خواهند داشت.


 

ادامه دارد...

شناسنامه


کدخبر: ۱۳۹۷۰
تاریخ: ۱۳۹۳/۱۲/۳     ساعت: ۱۱ : ۳۷
امتیاز به این خبر:
  • 5
سرویس: اختصاصی       زیرسرویس: نقد و بررسی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


رامين

کاش پيرامون ريش اختلافات مذهبي مسلمانان مطلبي نوشته ميشد و نقاط مشترک به نحوي برجسته مي شد تا بعضي مسلمان نماها از رفتار وقيحانه خود شرمنده مي شدند

۰
۰
نبي پور

سلام بسيار خوب و عالي يود ...
خسته نباشيد...
ممنون و متشکر

۰
۰
نبي پور

سلام خسته نباشيد .عالي بود

۰
۰
فرزاد احمدي

لطفادرمورد داعش بنويسيد

۰
۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير
  • ٩ ذو القعده ١٤٣٩
  • Jul 22 2018