صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
صفحات اختصاصی
گروه های خبری
شعر و ادب
بین الملل
تلنگر / وبلاگ رسمی دکتر سوسن صفاوردی
محله خبر
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
اختصاصی نیوز دی /مترجم سیامک هنرجویی

پژوهشی در مورد ناآرامی های سیاسی پاکستان از سال ۲۰۱۴ (بخش دوم)

 

آخرین رویدادها در اسلام آباد
* در بیست و هفتم آگوست، بعد از نزدیک به دو هفته بدون یک اعلان عمومی جهت بحران، نخست وزیر نواز شریف گفت : پارلمان و دولت از تظاهر کنندگان نمی ترسد و قانون اساسی در پاکستان اجرا خواهد شد.
* در بیست و هشتم ماه آگوست پلیس پنجاب اجازه نشر اولین گزارشات اطلاعاتی را که شامل نام بیست ویک نفر، از جمله نخست وزیر و استاندار پنجاب وهمچنین دیگرمتهمین قدرتمندی که در کشتار ماه ژوئن منجر به مرگ تعداد ده نفر از مخالفین فعال سیاسی در لاهور شد، را داد. 
* در روز جمعه بیست و نهم آگوست، ظاهرا به درخواست حکومت، ارتش به شکل رسمی نقش خود را در ازبین بردن بن بست سیاسی ایفا کرد. اکنون نخست وزیر نواز شریف اعلام کرد دولت بدون حکم ارتش هیچ کاری انجام نمی دهد، حتی وزیر کشور او بیان داشت که دولت فقط نقش گره گشایی ارتش را تائید می کند ، و موافق میانجی گری وضمانت ارتش میان مخالفین وحکومت نیست.
* آشوب در تعطیلات سی ام وسی و یکم که آخر هفته هم بود آرام شد، ولی ظاهرا وقتی که افراد واحد شبه نظامیان مرزبانی در زمان ورود مردم به حیاط اقامتگاه نخست وزیر مبادرت به شلیک گاز اشک آور نمودند، آشوب شروع شد. نتیجه آن سه نفر کشته و چند صد نفر زخمی ومتفرق شدن تظاهرکنندگان  بعد از استفاده پلیس از باتوم و گلوله های پلاستیکی بر ضدآنان بود. این اولین درگیری پیش از حرکت صلح آمیز توسط عمران خان وطاهر القدری بود.
* در حال حاضرحزب تحرک انصاف در بالاترین حد خود ضعیف شده:
عمران خان قبلا ستوان ارتش و رئیس حزب جاود هشمی بود، نواز شریف، مدعی شد که در سی ام آگوست  عمران خان وطرفدارانش نبایدبا انجام راهپیمایی به سمت اقامتگاه رئیس جمهور وتاثیر بر رهبران احزاب دیگر موجب نقض قانون و افزایش شدت تظاهرات شوند.
پس زمینه و دورنما
در حالی که پاکستان درگیر جنگ های مذهبی است،  آمریکا به ایجاد ثبات بیشتر ، دمکراسی و شکوفایی به آن کشور کمک می کند. این بیشترین اهمیت را در سیاست خارجی آمریکا داشته و تلاش آمریکا در یک دوره زمانی خاص همین بوده. خیلی از آمریکایی ها معتقدند که توجه آمریکا به مسائل پاکستان نشانه تعهد آمریکا به آن کشور است. این تعهد آمریکا به مسائل؛ تروریسم منطقه ای وجهانی ، برقراری ثبات در افغانستان، تکثیر سلاح های اتمی ، ارتباطات پاکستان و تروریسم در آمریکا، تنش و درگیری بین هند و پاکستان، حفظ حقوق بشر ودمکراسی، و توسعه اقتصادی در منطقه مربوط می شود.پناهی برای چند گروه تندرو اسلامی و مخالف حکومت افغانستان و گروههای تروریستی دیگر، وواقع شدن در منطقه ای که تکثیرسلاح هسته ای در آن منطقه به سرعت رو به افزایش است،  موجب قرارگرفتن پاکستان در صدر سیاست بین المللی خیلی از کشورها شده.
آمریکا در پی این بود که به توسعه اقتصادی پاکستان کمک کرده و کارآمدی نیروهای امنیتی را افزایش دهد. اسلام آباد یکی از عمده ترین دریافت کننده کمک های خارجی آمریکا در قرن بیست و یکم بوده، پاکستان از سال دوهزار و یک با انتقال بیش از بیست بیلیون دلار به صورت علنی و آشکارا از آمریکا کمک مالی دریافت کرده. کمک های آمریکا منجر به دستیابی پاکستان  به بعضی از موفقیت ها شد، گروههای جنگ طلب و تروریستی، تورم شدید،  بیکاری و اقتصاد بیمار پاکستان را ویران کرده بود.
تاریخ دمکراسی در پاکستان نشان داده که همیشه سه قدرت رئیس جمهور، نخست وزیر، و فرمانده ارتش با هم در کشمکش هستند. در سی و چهار سال از تاریخ شصت و هفت ساله استقلال پاکستان رژیم های متکی بر قدرت نظامی بر پاکستان حکومت می کردند، ناظران معتقدند که پاکستان هیچگاه دارای حکومت پارلمانی وقانونی باثبات نبوده.  تا به حال کشور پنج قانون اساسی داشته و آخرین آن در سال 1973 تصویب و تا به الان چندین دفعه اصلاح شده. از اولین روزهای استقلال، نیروهای مسلح کشور خود را ناجی ملت میدانستند، این مطلب یک تعبیربا اهمیت و متداول در عموم مردم بود. ارتشیان غالبا به صورت متوالی به عنوان رئیس جمهور ایفای نقش کرده اند، در سه مورد به قدرت رسیدن آنها همراه با دستگیری و بازداشت عوامل حکومت منتخب بوده که این سه مورد عبارتند از : ژنرال ایوب خان در سال 1985 ، ژنرال ضیاء الحق در سال 1977 ، و ژنرال پرویز مشرف در سال 1999.
در انتخابات اخیر در ماه می 2013 ،  حزب مردم پاکستان که با ائتلاف  دولتمردان در زمان ریاست جمهوری آصف زرداری هدایت می شد رای آورد. گرچه شایعاتی در مورد تقلب در انتخابات و رای گیری بود، اما به نظر می آمد انجام همه پرسی با نظارت افرادی بی غرض و آزاد وتحت مراقبت انجام گرفته. این شایعات با پیروزی حزب قوت بیشتری گرفت و محرک انجام اعتراضات خیابانی در آگوست 2014 گردید. عملکرد بزرگان طایفه پنجابی ها موجب پیروزی نواز شریف در انتخابات نخست وزیری دو دفعه قبل گردید، که در سال 2007 از تبعید به پاکستان برگشت، هشت سال قبل یعنی در سال 1999 ژنرال مشرف او را  با  انجام یک کودتای بدون خونریزی از مسند قدرت به زیر کشید. حزب مسلم لیگ نواز شریف با داشتن تقریبا 33در صد آرا و برخورداری 166 کرسی از 343 کرسیپیروز شد. سپس با اتحاد احزاب و متحدان قدیمی یک برتری کامل ایجاد گردید. از 330 نفر نماینده حاضر در مجلس برای رای گیری جهت تعیین نخست وزیر جدید در ماه ژوئن، بیشتر از یک سوم از نواز شریف پشتیبانی کردند. خیلی از منتقدان و ناظران در آمریکا، پاکستان و دیگر مکانها دیدند که برای اولین بار در تاریخ پاکستان با انجام انتخابات انتقال قدرت صلح آمیز از یک حکومت به حکومت دیگر انجام گرفت، همچنین یک نقطه عطف تاریخی در تلاش به استقرار ثبات حکومت پارلمانی وانتخابی در پاکستان است.
آشوب سیاسی اخیر
مشکلات داخلی حکومت
نواز شریف در ماه می سال 2013 با آنچه که به نظر می رسید خواست بسیاری از رای دهندگان است دولت خود رابا تعهد به تمرکز بر دگرگونی در اقتصاد منفی تشکیل داد( در جزئی ترین حد جمعیت ساکن ایالت پنجاب از نظر کمی در پاکستان دارای برتری است) زمانی پیشرفت ناچیزی در این مورد رخ داده ، بحران جدی انرژی برای مردم وکشور حل نشد، و این مطلب موجب کم شدن مقبولیت دولت گردید. اخیرامرکز تحقیقاتی "پیو" پژوهشی در مورد حمایت مداوم پاکستانی ها در سالهای اخیر از نواز شریف داشته، میزان رضایت از او بدون تغییراز زمان انتخابات تقریبا 64 درصد و شاید هم بیشتر از آن بود، مشخص گردید که پاکستانی ها به طور چشمگیر و قابل ملاحظه ای کمترین بدبینیرا نسبت به آینده داشتند: بعضی گفتند که رشد اقتصادی نسبت به سال گذشته بیشتر از 37 درصد در حد دوبرابر، و رضایت از حکومت وکشور بیشتر از 25 درصد یعنی سه برابر شده.  

بنا بر اظهارات سخنگوی نخست وزیر، نواز شریف فورا با چندین مطلب جدی روبرو شد که به دلیل برخورداری از مشگلات مسلم نیازمند توجه فوق العاده وموثر بود. از سال 2005 میزان رشد اقتصاد و پول ملی در سراشیبی سقوط بوده، و رشد جامعه نیازمند تنظیم سرعت پیشرفت با توجه به این معضل اقتصادی است. کمبود قدرت مالی و اقتصادی، فراوان لجام گسیخته و جلوگیری وبازدارندگی از آن سودمند می باشد. پاکستان وضعیت امنیتی خطرناکی در داخل وخارج کشور داشته: در موضوعات داخلی، درگیری های طالبان پاکستان با افراد دولت در غرب مناطق عشایری، مطالبه مردم برای پاسخگویی دولت جهت حملات انتحاری در شهرهای پاکستان، ترور فرقه ای برعلیه مسلمانان شیعه، و ادامه جنگ ده ساله جدایی طلبان در جنوب غربی بلوچستان که هم مرز افغانستان و ایران است. ضمنا،  نظر  پاکستان این است که هندوستان در شرق و افغانستان در غرب برای پاکستان یک تهدید راهبردی هستند.
حزب مسلم لیگ پاکستان به رهبری نواز شریف به جهت ضعف آگاهی و اطلاعات مورد انتقاد است. پس از برنامه ریزی بودجه سالانه، مجلس پاکستان قانون جدید در دوران حکومت نواز شریف را تصویب نکرد.
مهمترین مشاغل مانند وزیر امور خارجهو ادارات دولتی نظارتی، رئیس نداشتند. علاوه بر این  مشکلات، حزب به جهت انتقاد مداومی که در اطراف خانواده نواز شریف نخست وزیر و رهبر حزب و برادرش شهباز استاندار ایالت پنجاب،و روش نواز شریف که یک روش استبدادی و بی اعتنایی به قوانین است متحمل مسائلی شده است. خیلی از ناظران احساس می کنند که نوازشریف برای اصلاحات درسیستم حکومتی پاکستان قصور کرده و همچنین انتظار پشتیبانی های ظاهری را داشته. یکی از تحلیلگران برجسته گفته که حکومت نواز شریف مانند رژیم های خانوادگی و سلطنتی با مشاورانی خودمانی وناصحانی غیررسمی و غیر متخصص و عاری از حساسیت به نظرات عموم مردم است.
شاید پراهمیت ترین دلیل دلخوری، میان حکومت نواز شریف و ارتش قدرتمند پاکستان- کودتای نظامی سال 1999 ارتش بودکه موجب برکناری نواز شریف گردید– این دلخوری تا سال 2014 بیشتر شد، زمانی که نواز شریف از راه قانونی تلاش کرد که رئیس جمهور شده وحکومت را دوباره تشکیل دهد و فرمانده ارتش ژنرال پرویز مشرف به او خیانت کرد.
زمانی که نظامیان متهم به تلاش  جهت انجام ترور سیاسی یکی از رهبران روزنامه نگاران بودند، نواز شریفاز رسانههای( روزنامه ها و رادیو تلویزیون) کشور حمایت و همچنین سیاست گفتگو با گروه تحرک طالبان پاکستان یا طالبان پاکستان رادنبال کرد
(Tehreek – e – Taliban Pakistan (TTPor Pakistan Taliban))

که این گروه مانند دیگر گروه های تروریستی حملات مرگ آور را انجام داده، و مانند ارتش تصمیم به انجام عملیات تهاجمی داشتند.  همچنین فرماندهان نظامی گزارش کردند که از پیش درآمد روابط تجاری نواز شریف و هند ناراضی هستند. نواز شریف متوجه شد که ظاهرا ژنرالهای ارتش با انجام تبلیغات منفی و بدگویی بر علیه دولت، در میان مردم خصوصا مردم محله های فقیرنشین با انجام خیلی از توجیهات به شکلی پنهانی موجب جذب سربازان شده واین مطلب مطلقا با تحریک ارتش صورت می گیرد.
اعتراضات آگوست و سپتامبر2014
در پانزدهم آگوست 2014 هزاران نفر از تظاهرات کنندگان ضد دولتی در زیر پرچم حزب تحرک انصاف پاکستان، که یکحزب مخالف دولت و معتقد به توده گرایی و قدرت مردمی بود بارهبری ستاره سابقورزش کریکت، عمران خان، به اسلام آباد وارد شدند. همچنین طرفداران طاهر القدری تظاهراتی را در پایتخت پاکستان انجام دادند، او یک روحانی پاکستانی مقیم کشور کانادا بودوبا فعالیت حزب تحرک عوامی پاکستان که مجوز قانونی هم نداشت، جمعیت ضد دولتی فراوانی را در گذشته فراهم آورده بود.
گرچه هر دو رهبر معترضانبر درخواست خود مبنی بر استعفای نواز شریف از پست نخست وزیری استوار و پابرجا بودند، اما آنها در یک دوره طولانی در موضوعاتی اختلاف نظر داشتند، و هیچ یک از آنها با رهبر دیگر کاملا متحد نشدند. غیر از موافقت بر روی چهار نکته اساسی که مربوط به رعایت قانون اساسی و تکریم دمکراسی استآشکارا میان دو حزب تحرک عوامی وتحرک انصاف پاکستان در رهبری معترضان نشانه هایی از همکاری دیده نشد.حتی وقتی که در بعضی از مناطق تحت کنترل حکومت مرکزی،  اعتراضات با هم هماهنگ شد،  عمران خان و طاهرالقدری از این مطلب استفاده نکرده و دو هفته در میان جمعیت حضور هم پیدا نکردند. هردو رهبر معترض به صورت مداوم به هوادارانشانرهنمود دادند که سفارتخانه ها ویا ساختمان های دولتی را اشغال نکرده و در همه حال آرامش را حفظ کنند. علی رغماینکه دولت نوازشریف عموما نسبت به جمعیت معترض رفتاریبا ملاحظه داشت، در مدت اعتراضات و تحصن مردمشرایطحفظ تعادل وثبات غیر محتمل بود.عمران خان و طاهرالقدری با بی میلیبه تشدیداعتراضات و با حرکت مردم جهت اشغال ساختمان های دولتی و  عدم صرف نظر از اعتراض خودشان، به یک گرفتاری بی درمان وبن بست رسیده بودند.
 گرچه تظاهرات آن دو گروه، شامل ده ها هزار تن از مردم موجب به لرزه درآوردن سیستم سیاسی پاکستان و جلب توجه بین المللی گردید، رهبران آنها تمایل به حضور در بسیاری از مکانها در میان را مردم نداشتند در مقاله یکی از تحلیل گران گفته شده که: برخلاف بعضی از حرکات قبلی ضد دولتی، اعتراض کنندگان هرگز پشتیبانی مردم را از حرکات خود نداشته اند، و پیشنهادات رای گیری که خواسته اساسی مخالفان بوده از نظر مردم پذیرفته نیست.


ادامه دارد...

شناسنامه


کدخبر: ۱۳۹۷۱
تاریخ: ۱۳۹۳/۱۲/۳     ساعت: ۱۲ : ۳
امتیاز به این خبر:
  • 5
سرویس: اختصاصی       زیرسرویس: نقد و بررسی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


نبي پور

سلام .خسته نباشيد .عالي بود

۰
۰
رامين معتمدي

بسيار مفيد بود

۰
۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير
  • ٩ ذو القعده ١٤٣٩
  • Jul 22 2018