صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
صفحات اختصاصی
گروه های خبری
شعر و ادب
بین الملل
تلنگر / وبلاگ رسمی دکتر سوسن صفاوردی
محله خبر
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

انسان شناسی با طعم سقراط

با نگاهی دقیق به تاریخ و جریانات فکری جوامع انسانی خیلی سریع می توان به تلاش همیشگی انسان ها برای دوری از تکرار و یا تکراری شدن پی برد.

به گزارش خبرنگار نیوزدی ،نسیما کشفی- زمانی که ادبیات جامعه ایی با تغییرات مشهود به سمت عرفان سوق پیدا می کند می شود حدس زد که افراد آن جامعه در آن مقطع زمانی ناامید از فرآیندهای قدرت و اصلاح زمانه خود به معنویت پناه برده اند و آسایش را در آموزه های عرفانی جستجو می کنند.
زمانی که آتن در مرحله گزار به دموکراسی از پایگاههای بحث و گفتگوی اندیشمندان بهره می گیرد، فلسفه تعریف متفاوتی در جامعه پیدا می کند.
سقراط با اشرافش بر گذشته و آینده نگری زیرکانه خود، دیالکتیک را با روش متفاوتی به فضای اندیشه وارد می کند. رسیدن به حقایق و اثبات هدف از طریق کشف و تعقیب تناقض ها در فکر و سخن مفهوم آشنایی از دیالکتیک زمانه اوست.
سقراط با تاکید بر اخلاق در گفتگو و مباحثه شکل جدیدی از ادبیات را ابداع کرده و با جسارت وارد حوزه خودشناسی و انسان شناسی می شود. با اعتراف به اینکه " می دانم که نمی دانم" مخالفانش را در ابتدای بحث خلع سلاح کرده و با لودگی فیلسوفانه ایی دوست و دشمن را به کنکاش در خود و مسئولیت پذیری در مقابل رفتارهای شخصی دعوت می کند.
نگاه استقرایی سقراط به مسائل و استفاده مکرر از مثالهای روزمره برای شناساندن واقعیت موجب شده تا افراد جامعه در طبقات و اقشار مختلف جذب اندیشه های اوشوند .
پرداختن حمیدرضا نعیمی به شخصیت سقراط و منطبق کردن فضای نمایش با دنیای امروز محیط مناسبی برای پرداختن به تکرار واقعیت های تاریخی ایجاد کرده است. اینکه ارزشهای اخلاقی و اجتماعی مداوما مسیر اوج و افول را طی می کنند تکرار تاریخ است یا تکراری بودن هنجارهای اجتماعی ؟
نشان دادن نابودی افکار روشن و ایده آلیستی در اجتماعی که مدعی دموکراسی است و جایکاه متزلزل و نا امن زن اندیشمند در چنین جامعه ایی آنقدر گزنده است که طنز جریان دار و هدفمند نمایشی در کنار بداهه های منظه و فیلسوفانه فرهاد آییش با تاثیرگذاری بیشتری بر مخاطب، موفق به پیش می رود.
جدل همیشگی سنت و مدرنیته با نمایه های فاصله نسلها و دور شدن از حقایق بسیار نزدیک به علت تمرکز بر"خود" از مواردی است که بسیار به جا پردازش شده است.
در کنار توانمندی کارگردان و قصه قوی نمایش، قابلیت های موسیقیایی بازیگران و در نظر گرفتن فاکتور مخاطب هوشمند به موفقیت کا کمک شایانی کرده است. آشتی افکار بدون در نظر گرفتن قدمت آنها شاید پیام جدید و قابل تامل سقراط امروزی باشد.

شناسنامه


کدخبر: ۱۹۰۴۹
تاریخ: ۱۳۹۴/۲/۲۸     ساعت: ۱۱ : ۳۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی       زیرسرویس: نقد و بررسی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير
  • ٩ ذو القعده ١٤٣٩
  • Jul 22 2018