صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
صفحات اختصاصی
گروه های خبری
شعر و ادب
بین الملل
تلنگر / وبلاگ رسمی دکتر سوسن صفاوردی
محله خبر
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
اختصاصی نیوز دی/

لحظه‌های ناب داستانی در بافت قصه‌های مش‌رمضون

صارمیان در نقد کتاب مش رمضون نوشته محمد علیزاده ثانی اینطور می نویسد که این کتاب در خاطر هر خواننده، حسی قابل احترام و البته نوستالژیک را ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرنگار نیوز دی، علی صارمیان منتقد کتاب و (قصه‌نویس و دبیراولین جشنواره داستانهای مینی مالیستی ایران) درمورد کتاب"‌مش رمضون "‌ نوشته محمد علیزاده ثانی می نویسد:
قصه‌های مجید شاید موفق‌ترین حکاتیتهای رده سنی نوجوان و نوستالژیک‌ترین نوع آنها باشد. جایی که هوشنگ مرادی کرمانی خود کودکی چون مجید قصه‌اش می‌شود و به بازآفرینی خلاقانه واقعیت می‌پردازد.
سالها بعد از قصه‌های مجید، یک مجید دیگری پیدا شده که در داستانهای سریالی، ما را به عهدی ببرد که لذت گذشته و بازبینی فرهنگ کوچه را به تماشا بنشینیم.
قصه‌های مشهدی محمد علیزاده ثانی، راهی است که کاروان قصه را از کرمان هوشنگ مرادی کرمانی به مشهد علیزاده ثانی می‌رساند. قصه‌هایی که هیچ شبیه قصه‌های مرادی کرمانی نیستند ولی همان فضا و تأثیر را بر خواننده می‌گذارند.
سری کتاب‌های قصه‌های مش‌رمضون شاید بیشتر فضای داستان‌پردازی احمد محمود را زنده می‌کند. قصه‌سازی و سرگرم کردن مخاطب و خواندنی بودن قصه‌های مش‌رمضون، مزایای سنت قصه‌گویی فرهنگ شفاهی را داراست. آنجا که «رضای قصه» در جامعه‌ای جنوب شهری، به ذهن و روح هم اهل محل می‌رود، بر آنها متمرکز می‌شود و گوشه‌ای از شخصیت آنها را به داستان اضافه می‌کند و می‌رود.
به نظر می‌رسد که همت علیزاده ثانی، قصه‌نویس روایت‌های مش‌رمضون به یکباره در مسیر قصه‌ گفتن افتاده است. داستانهای خواندنی و سریالی این نویسنده را می‌توان به رده قصه‌های عزیز نسین و سایر قصه‌نویسان اضافه کرد و ادامه داد، علیزاده به تازگی چهل‌سالگی را از سر گذرانده و نوقلم محسوب می‌شود. اما کلاف قصه‌های او باید به انگشت ویراستار گشوده شود تا زبان یکدست، زاویه و دید مناسب و یگانگی در تأثیر داستان را در اسلوب «کار حرفه‌ای» و «قصه درجه یک» آثار او را آغازگر دوره‌ای جدید از زایش نسل قصه‌نویس خوب وطنی باشد.
علیزاده در تحقق وعده یک دوره ده جلدی موفق بوده است و حالا نوبت آن است که این ده کتاب را با تأمل و حوصله پژوهش و بازنگری کند. سوای طنز و گاهی هجو و گروتسک شخصیت‌های داستانی، لحظه‌های ناب زیارت سنتی حرم امام رضا (ع) و آنات دوره عمیق رفاقت که در خاطر هر خواننده، حسی قابل احترام و البته نوستالژیک را ایجاد می‌کند، در قصه‌های مش‌رمضون کم نیستند.
«تاریخ بدشگون» دومین جلد از مجموعه ۱۰ جلدی «مش رمضون»، نوشته محمد علیزاده‌ثانی با تصویرگری سحرناز جعفری به بازار کتاب نوجوان رسید. نویسنده این کتاب سعی داشته تا به بچه‌های امروزی بگوید که بدون ابزارهای مختلف سرگرم‌کننده مانند رایانه هم می‌توان خود را مشغول کرد و دوستان صمیمی داشت.
انتهای پیام/
شناسنامه


کدخبر: ۴۴۶۲
تاریخ: ۱۳۹۲/۱۰/۲۸     ساعت: ۸ : ۱۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی       زیرسرویس: نقد و بررسی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير
  • ٩ ذو القعده ١٤٣٩
  • Jul 22 2018