صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
صفحات اختصاصی
گروه های خبری
شعر و ادب
بین الملل
تلنگر / وبلاگ رسمی دکتر سوسن صفاوردی
محله خبر
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
نیوزدی - لیلا انصاری

''س'' یعنی سینمای خانگی

نیوزدی: نگاهی به دو هفته نامه سینمای خانگی به بهانه انتشار شماره چهارم وِیژه نوروز

سکاندار نشریه

شماره چهارم سینمای خانگی با سرمقاله مدیرمسئول با عنوان " زنگ خطرهایی که گاهی شنیده نمی شوند" آغاز می شود. مهدی عظیمی میرآبادی که تا همین چند ماه پیش نفر دوم سینمای کشور بود ( نقل به مضمون سینمای خانگی شماره چهارم ص 55) درسرمقاله ی نشریه خود مروری دارد بر تحولات جهان از جمله چالش اروپا و آمریکا به عنوان آغاز تغییر و تحول اساسی در دنیای امروز و هم چنین بیداری اسلامی در منطقه و توسعه درون زای مسلمانان مومن و معتقد در ایران و جهان . وی ضمن تاکید بر مسئولیت اهالی فرهنگ و هنر به ویژه دست اندکاران حوزه سینما و حتی مخاطبان آثار فرهنگی و هنری و سینمایی دراین باره، بیشترین وظیفه را متوجه جوانان میدارد. جوانانی که با وجود قرار گرفتن در معرض آسیب های ناشی از جنگ نرم دشمن و مشاهده رفتارهای شبهه برانگیز برخی مسنولان، متدین و متعهد از انقلاب اسلامی دفاع می کنند.


رنگ و لعاب

سینمای خانگی در مجموع سعی کرده است برای جذب بیشتر مخاطب از بهترین ها بهره ببرد. بهترین هایی چون کیفیت کاغذ برای صفحات داخلی و جلد نشریه ، بکارگیری صفحات تمام رنگی و هم چنین استفاده ازعکس با درجه وضوح بالا. از دیگر مشخصه های خوب نشریه فصل بندی بخش های مختلف آن با استفاده از رنگ های چشمگیر و اسامی ایرانی زیبا و متناسب با هدف آن بخش چون ترنج برای معرفی فیلم های ایرانی، جهان نما برای معرفی فلیم های خارجی می باشد. شاید تنها جایی که سینمای خانگی کمی ضعیف وارد شده است طراحی جلد نشریه باشد که به نظر میرسد جای کار بیشتری را دراین زمینه می طلبد.


هنربکارگیری کلمات

نشریه سینمای خانگی، بر خلاف قلم شیوای مهدی عظیمی میرآبادی در اکثر موارد از نگارش بیش از اندازه یکنواخت یکدست وساده متن، استفاده از واژگان محدود و تکراری رنج می برد. برای مثال بکاربردن جملاتی همچون ".... حتما موقع تماشای فیلم های شبکه خانگی، چیزهایی درباره این فیلم به نظرتان می رسد می توانید این چیزها را کنار هم قراردهید...." ( سینمای خانگی شماره چهارم ص 62) برای نشریه ای که نشان محصولات فرهنگی را بر پیشانی دارد بعید به نظر می رسد.


حرکت طبق هدف و برنامه

سینمای خانگی از همین ابتدای راه طبق هدف و برنامه ریزی هماهنگ با سیاست های از پیش تعیین شده خود حرکت می کند . دست اندرکاران سینمای خانگی می دانند که در انتشار هر شماره مجله به دنبال چی هستند آنها تنها به معرفی فیلم های ایرانی و خارجی عرضه شده در شبکه خانگی اکتفا نمی کنند بلکه به طور دقیق، ضمنی و هدفمند به تحلیل محتوای محصولات نیز می پردازند که در شماره اخیر نشریه از جمله در ماخره سرمقاله تحت عبارت "... رمزگشایی از آثار نامناسب سینمایی ..." و یا تاکید به استفاده از کارشناسان و اهل فن برای انتخاب و معرفی آثار خارجی و ایرانی در بخش جهان نما و بخش پیشنهاد نوروزی نشریه به آن اشاره شده است. نکته ای که برای مثال به طور روشن در بررسی انیمشین پاندای کونگ فو کار تحت عنوان تحلیل استراتژیک موهن به تفسیری که از پاندای کونگ فو کار و شباهت آن به تصویری کلی از زندگی حضرت موسی (ع) دارد، وهم چنین در بررسی انیمیشن خانواده عصر حجری اشاره به تفکر داروینیسم که مغایر آموزه های قرآن مجید و دیگر ادیان الهی است، آمده است. که اینگونه تحلیل ها به یقین به عمق آگاهی ، بینش درست و زاویه دید مخاطبان کمک خواهد کرد.


آشنایی بیشتر

همه سینمای خانگی سازان عنوان بخشی دو صفحه ای است که به بهانه نوروز برای این شماره نشریه ، در نظر گرفته شده است. همه سینمای خانگی سازان قرار است باب آشنایی بیشتر دست اندرکاران نشریه با مخاطبان خود باشد. این بخش از توصیف محل جغرافیایی نشریه و همسایه ها و صاحب ملک شروع می شود و با توضیحاتی درمورد برنامه ناهار و معرفی کلی بچه های نشریه که مثلا اهل کجا هستند و چه کاری در مجله برعهده دارند ادامه پیدا می کند. با این حال جای خالی یک فریم عکس تکی و یا دسته جمعی از این دست اندرکاران و شرح مختصری از رزومه کاری و حرفه ای آنها کاملا محسوس است.


نکات برجسته

طرح نظرسنجی ازفیلم های شبکه خانگی که درهرشماره نشریه معرفی شده اند، ازجمله ویژگی های دو هفته نامه سینمای خانگی می باشد. خصوصا اینکه با سر زدن به وبسایت نشریه می توان از نتیجه و میزان آرایی که هر فیلم توانسته توسط کاربران اینترنتی نشریه کسب کند به راحتی مطلع شد.

نقد خوانندگان هم از جمله نکات برجسته مجله می باشد چرا که با خواندن نقد و نظر خوانندگان به راحتی می توان فهمید که سینمایی خانگی ظرف همین مدت کوتاهی که از عمرش می گذرد توانسته است علاقمندان خوش ذوق و حرفه ای را جذب کند. خوانندگانی تحصیل کرده با طیف سنی 25 الی 51 سال،همزمان که نشریه به معرفی فیلمی که به تازگی وارد شبکه شده پرداخته، نظراتشان درباره فیلم جدید شبکه خانگی ، چاپ شده است.

البته عکس تمام صفحه بازیگران ایرانی و خارجی سینما هم که به عنوان هدیه برای خوانندگان چاپ شده است از دیگر این نکات است.

یک کارپسندیده هم که سینمای خانگی انجام میدهد این است که درهر شماره یکی از بنیا دهای خیریه را با ذکر نوع فعالیت و مشخصات از جمله آدرس و شماره حساب جهت کمک های مردمی معرفی می کند.


کلام آخر

اگر سینمای خانگی قرار است مرجع معرفی فیلم های شبکه خانگی به ویژه فیلم های ایرانی باشد، لازم است برمدار احترام به جامعه فیلم سازان حرکت کند. تشویق به تهیه و تماشای فیلم های مجاز در مقابل ماهواره و فضای مجازی ناسالم احتیاج به عدم اعمال سلیقه شخصی در بررسی و معرفی فیلم ها دارد. موضع گیری در برابر فیلم هایی که برای ساخت و اکران و نهایت نمایش در شبکه خانگی نیاز به دریافت مجوز از مراکز ذیصلاح کشور دارد، نباید چنان باشد که برای خریدارتردید درخرید و یا تماشای فیلم را ایجاد کند. برای مثال سینمای خانگی در بررسی فیلم پذایریی ساده، اشاره کرده است که " کارگردان قصد کرده تا توجه مخاطب را به یک موقعیت جدید جلب کند، به عمد قصه شخصیت ها را حذف کرده است البته حذف قصه شخصیت ها تکنیکی تازه و بدیع نیست و در درام معاصر و سینمای به اصطلاح پیشرو بارها استفاده شده است" (سینمای خانگی شماره چهارم ص 48) اما در پایان به بیننده فیلم توصیه می کند که " زمان تماشای فیلم فرض بگیرید آدم های فیلم مربوط به پشت کوه قاف هستند و...." (سینمای خانگی شماره چهارم ص48). که به نظر می رسد به نوعی سخن خود درمورد تکنیک و درام معاصر و .... با بکاربردن عبارت پشت کوه قاف نادیده گرفته شده است و درواقع معرفی اینگونه ی یک فیلم دربخش پیشنهاد نوروزی مجله به نوعی تضاد درانتخاب کارشناسان نشریه و نقض گفته سینمای خانگی است که می گوید " ... فیلم های پیشنهادی ما بهترین فیلم های موجود و دردسترس شبکه خانگی است...." (سینمای خانگی شماره چهارم ص 33).

 

 

شناسنامه


کدخبر: ۶۳۰۹
تاریخ: ۱۳۹۳/۱/۱۶     ساعت: ۱۰ : ۱۲
امتیاز به این خبر:
  • 4
سرویس: اختصاصی       زیرسرویس: نقد و بررسی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


عظيمي

سلام
از انتقادات بجا و مفيد شما سپاسگزارم. اميدوارم در مذاکره حضوري يا تلفني نويسنده محترم بتوانيم بيشتر از نظرات ايشان و گردانندگان اين سايت وزين بهره ببريم.
مدير مسئول سينماي خانگي

۱۵
۰
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ فروردين
  • ١٤ رجب ١٤٤٠
  • Mar 21 2019