صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
صفحات اختصاصی
گروه های خبری
شعر و ادب
بین الملل
تلنگر / وبلاگ رسمی دکتر سوسن صفاوردی
محله خبر
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
نقد و بررسی یک معضل اجتماعی

زنگها برای که به صدا در می آیند ؟ /وزارت ارشاد یا شهرداری/

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل / وگرنه من چه بگویم که تا سحر چه گذشت ؟

بر اساس فصل 3 ماده 3  قانون مطبوعات  (مطبوعات حق دارند نظرات، انتقادات سازنده، پیشنهادها، توضیحات مردم و مسئولین را با رعایت موازین اسلامی و مصالح جامعه درج و‌به اطلاع عموم برسانند.) با در نظر گرفتن اصول حرفه ای و اخلاقی یادداشت زیر در رابطه با یکی از معضلات اجتماعی تهیه شده است که امید است در رفع این معضل اجتماعی مسئولان محترم کوشا باشند

--------------------------------------------------

نقد و بررسی یک معضل اجتماعی

زنگها برای که به صدا در می آیند

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا شهرداری تهران

21 فروردین 1395 شاهد دیدار صمیمانه هنرمندان با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران بودیم که در آن نشست به صراحت قدرت رسانه های مجازی را در استفاده از تیترهای تاثیر گزار شاهد بودیم مانند تیتر زیر که خواننده پس از خواندن تیتر نتیجه ای را که هدف گذاری شده است را دریافت مینماید و کل مطلب را آنطور که دوست دارد برای خود معنا میکند!

" شهرداری متولی اصلی فرهنگ و هنر است / وزارت ارشاد نه پول دارد و نه برنامه"

برای دیدن متن کامل خبر کلیک کنید

  و حالا مجددا شاهد قدرت نمایی دوباره شهرداری در بخش دیگر یعنی ارائه طرح ترافیک به اصحاب رسانه هستیم و این سوال در اذهان عمومی به وجود می آید که  فلسفه کاری و وجودی هر یک از ارگانهای ذکر شده  چیست و برای چه رسالتی  به وجود آمده اند و اینکه جای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظام جمهوری اسلامی ایران کجاست !!

میتوان سوالات اصلی را اینگونه نیز مطرح نمود که  چرا وزارت ارشاد که خود را عهده دار مسائل فرهنگی جامعه میداند کلید حل مشکلات فرهنگی جامعه را در جیب برخی از ارگانها از جمله شهرداری جستجو میکند و اینکه چرا برخی از نهادهای هنری و  هنرمندان باید کلید حل مشکلات خود را در سازمانی تحت عنوان سازمان فرهنگی هنری شهرداری جستجو نمایند و یا اینکه چرا وزارت ارشاد،  شهرداری را عهده دار تائید صلاحیت مطبوعات آنلاین (خبرگزاری ، پایگاههای خبری و سایتها) رسانه های مجازی نموده است و مهمترین بخش خود را که امور مطبوعاتی در حوزه آنلاین (مجازی) که خبرگزاریها و پایگاههای خبری و سایتها میباشند و تاثیر زیادی در افکار عمومی جامعه دارند را به شهرداری تنفیذ نموده و شهرداری هم به نوعی به صورت سلیقه ای با این مورد در این حوزه برخورد مینماید؟

در اینجا باید خاطر نشان کرد که گویا شهرداری از ضریب نفوذ مطبوعات در فضای مجازی و میزان تاثیر گزاری آن بر روی افکار عمومی بیشتر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاع دارد! چرا که توانسته این کلید را در دستان خود نگه داشته و حتی تا جایی پیش روی نماید که اعمال سلیقه در احراز صلاحیت مطبوعات آنلاین که جزو وظایف اصلی و بی قید و شرط  وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی میباشد را انجام دهد.

با یک نگاه اجمالی میتوان گفت خبرگزاری ها و سایتهای خبری در حال حاضر اکثر خوراک مطبوعات مکتوب را به دلیل به روز بودن اخبار عهده دار هستند ولی روزنامه ها و مطبوعات مکتوب میبایست اکثر اخبار خود را در روز بعد اطلاع رسانی نمایند به دلیل ماهیت آنها.

و اما سوالاتی که افکار عمومی باید پاسخ آن را جستجو نمایند و پاسخ درستی از سوی مسئولان به آنها داده شود این است:

1-     وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک جمله چیست؟

2-     وظیفه شهرداری در یک جمله چیست؟

3-     به چه دلیل شهرداری عهده دار احراز صلاحیت برای ارائه طرح ترافیک به اصحاب رسانه های مجازی میباشد؟

4-     تاثیر گزاری رسانه ها را چه ارگانی باید مشخص نماید؟ (شهرداری یا وزارت ارشاد)

5-     مطبوعات وخبرنگاران توسط  چه ارگانی باید احراز صلاحیت شوند؟ (شهرداری یا وزارت ارشاد)

سخن کوتاه باید کرد چرا که افکار عمومی با پرسیدن این سوالات ساده از خود میتواند به نتیجه برسند. روی سخن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که به چه دلیل دست روی دست گذاشته است؟ زیرا  راه حل این مورد بسیار آسان است چرا که اگر هرارگانی وظیفه خود  به درستی به انجام رساند (وزارت ارشاد که مسئولیت تائید صلاحیت و ضریب تاثیر گزاری مطبوعات به خصوص مطبوعات آنلاین را در جامعه عهده دار است ، خبرنگاران مسئولیت اطلاع رسانی ، نقد و بررسی مسایل و روشن نمودن افکار عمومی را بر عهده دارند و در آخر شهرداری که مسئولیت ارائه خدمات به شهروندان را عهده دار است) دیگر شاهد این مشکلات در جامعه نخواهیم بود. به طور مثال  در رابطه با مجوزهای طرح ترافیک ، شهرداری فقط حق دارد که تعداد سهمیه اختصاص یافته به هر ارگان را مشخص و اعلام نماید چرا که مسولیت تردد ها و مسایل شهری از جمله وظایف شهرداری و سازمانهای تابعه آنجا است  و  مجاز به احراز صلاحیت در رابطه با ارگانها به خصوص مطبوعات را ندارد و وزارت ارشاد و سازمانهای دیگر هستند که مسولیت احراز صلاحیت زیر مجموعه خود را بر عهده دارند ولی متاسفانه هرساله ما شاهد اصطکاک بین شهرداری و اصحاب رسانه و حتی برخی از ارگانها در این رابطه هستیم.

آیا بهتر نیست سخنان گهر بار رهبر معظم و فرزانه انقلاب اسلامی را نه آویزه گوشمان بلکه در دلمان حک کنیم مگر ایشان امسال را سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گذاری نفرمودند پس بهتر است پیش قدم در استفاده از این شعار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی فرهنگ و هنر در جامعه است باشد و به تبع آن سایر ارگانها نیز  قدمهای بعدی را بردارند و هر ارگان وظیفه خود را انجام دهد.

یکی از مهمترین انتظارات در صنف مطبوعات این بخش از  شعار رهبر فرزانه انقلاب اسلامی اقدام و عمل است  که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتواند اختیارات به حق خود را از شهرداری باز پس گیرد که متاسفانه تا کنون بدون کارشناسی و بررسی مسائل جانبی در اختیار شهرداری بوده است  و به نوعی احراز صلاحیت ها توسط شهرداری صورت میگرفت و شهرداری تصمیم میگیرد کدام رسانه نسبت به سایرین مقدم تر هستند! که این خود به نوعی می تواند دخالت در امور اجرایی سازمان دیگری تلقی شود و باید با اقتدار و مسئولیت پذیری مسئولان محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  از این روند جلوگیری شود.

امسال که گذشت ولی اقدام عملی در این رابطه میتواند حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه امسال صورت گیرد و به صورت رسمی توسط وزارت ارشاد به اطلاع آحاد جامعه رسانده شود که احراز صلاحیت مطبوعات بر عهده وزارت ارشاد خواهد بود و لاغیر و شهرداری نیز کما فی السابق عهده دارد وظایف اصلی خود که همانا ارائه خدمات و اقدامات اجرایی در این رابطه میباشد را خواهد بود.

سخن آخر اینکه نویسنده این مطلب فقط بر اساس مسئولیت حرفه ای  و احترام به سخن رهبرمعظم انقلاب اسلامی این مطلب را نوشته شده است و روی سخن نویسنده،  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تمامی سازمانها و ارگانهایی که مسئولیت خدمت رسانی به مردم را بر عهده دارند میباشد که امیدواریم وزارت ارشاد و سایر سازمانها با این متن اقتدار از دست رفته خود را در این حوزه مجدد باز پس گیرند  ضمن اینکه سایر ارگانها نیز باید بدانند شهرداری مجوزی برای احراز صلاحیت آنان ندارد به طور مثال پزشکان ، مهندسان و ....  زیرا احراز صلاحیت توسط مجموعه آنها باید تائید شود و شهرداری فقط باید بر اساس تعداد سهمیه اعلام نموده  به هر ارگان و دریافت لیست از آنها اقدام به ارائه خدمات نماید.

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال را چه زیبا نام گذاری فرمودند

«اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»

این متن  را میتوان به این شکل نیز تفسیر نمود

اقتصاد مقاومتی در حوزه های مختلف

اقدام و عمل در تمامی حوزه ها

 

پس به اعتقاد نویسنده از جمله بالا میتوان چنین استنباط نمود که هر بخش از جمله ایشان را میتوان حتی جداگانه مورد استفاده جامعه قرار داد  و در صنف رسانه نیز اقدام و عمل بیشتر  باید به چشم آید زیرا  افکار عمومی منتظر نتیجه مسائل هستند نه شرح آن. که متاسفانه در جامعه ما مسائل بیشتر بررسی و نقد میشود و از اقدام و عمل در اکثر جاها خبری نیست!

در اینجا باید به این نکته توجه داشت که شاید یکی از دلایل عدم نقد و برسی های دقیق  در حوزه شهری و شهرداری ها توسط رسانه ها وجود این اهرم فشار باشد که برخی از رسانه ها کمتر در این حوزه دست به قلم میشوند و نگران مشکلات پیش رو در رابطه با مجوزهای طرح ترافیک هستند که با  بازپس گیری اختیارات از شهرداری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با تائید صلاحیت مطبوعات مجازی (خبرگزاریها، پایگاهها و سایتها) مطمئنا شاهد جامعه ای زیبا خواهیم بود چرا که اصحاب رسانه باید توجه خود را به نقدها ، بررسی ها و ارائه راهکارهای عملی و اطلاع رسانی معطوف نمایند نه نگران مسایل پیش پا افتاده از جمله طرح ترافیک که مطمئن هستیم این امر نیز با مدیریت مدبرانه مسئولان وزارت ارشاد مرتفع خواهد شد.

و سخن یایانی اینکه انتقاد اگر همراه با ارائه راهکار نباشد ارزشی ندارد پس راهکار پیشنهادی از سوی نویسنده در یک جمله چنین خواهد بود که  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با گرفتن حق تائید صلاحیت مطبوعات آنلاین از شهرداری و در اختیار گرفتن این حق،  به خبرنگاران و مطبوعات کمک شایانی خواهد نمود تا به راحتی و بدون واهمه در چهارچوب وظایف حرفه ای و اخلاقی خود در رابطه با معضلات و مشکلات اجتماعی دست به قلم شوند و این مشکل چند ساله که توسط شهرداری به وجود آمده است توسط وزارت ارشاد حل و فصل شود.

نتیجه!

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل          وگرنه من چه بگویم که تا سحر چه گذشت ؟

به امید آن روز

 

علی بشکوه

تلگرام:

09334849489

ali.beshkouh@gmail.com

 

  انتهای پیام//

 

شناسنامه


کدخبر: ۹۷۳۰۹
تاریخ: ۱۳۹۵/۲/۱     ساعت: ۱۶ : ۱۶
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی       زیرسرویس: نقد و بررسی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۷ شنبه ۲۴ آذر
  • ٦ ربيع الثاني ١٤٤٠
  • Dec 15 2018